Grafiti – od ulične umjetnosti do kaznenog djela
Objavljeno: 23. kolovoza 2024.

Grafit, kao oblik umjetnosti, već desetljećima intrigira i dio je urbane kulture diljem svijeta. Oni koji ga stvaraju često ga doživljavaju kao način izražavanja, prosvjeda ili jednostavno kao sredstvo za uljepšavanje gradske okoline. Međutim, grafiti nisu uvijek dočekani s odobravanjem; često su metom kritike i predstavljaju izazov za vlasti i građane. U svojoj suštini, grafiti su umjetnički radovi koji se izvode na javnim površinama, kao što su zidovi, mostovi ili vlakovi. Njihovi kreatori često koriste sprejeve ili marker kako bi svoje ideje prenijeli na beton ili metal. Ova forma umjetnosti može biti izrazito kreativna i inspirativna, često reflektirajući političke stavove, društvene probleme ili jednostavno estetski izričaj autora.

Korijeni grafita sežu do samih početaka ljudskog društvenog života. Grafiti su nastali i prije zapisane riječi: prvi crteži na zidovima pojavili su se u pećinama tisućama godina prije Krista. „Špilja ruku“ koja se nalazi u Argentini, jedno je od mjesta na kojima se mogu vidjeti najranija ljudska nastojanja da ostave svoj trag u vremenu.

 

 

Ova priča je dio projekta “Zajedno za bolju i tolerantniju zajednicu” koji provodi Centar za građansku suradnju iz Livna u cilju uključivanja mladih u društvene teme i promocije pozitivnih i filantropskih inicijativa. Aktivnosti organiziramo zahvaljujući projektu “Unaprjeđenje društvene kohezije kroz saradnju u oblasti pružanja lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini” kojeg financira Fond za izgradnju mira Ujedinjenih nacija, a provode ga Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini, u ime Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini.

...